درباره ما
مقدمه
کشور پهناور ایران با توجه به موقعیت خاص و تنوع طبیعی و اقلیمی، امکانات مناسبی برای کاشت محصولات مختلف کشاورزی دارد. در این میان استان خوزستان با توجه به شرایط اقلیمی گرم و مرطوب، رودخانه های پر آب و اراضی وسیع قابل کشاورزی، پیوسته به عنوان یکی از مناسب‌ترین مناطق کشاورزی کشور در نظر گرفته شده است. در این چارچوب، کشت نیشکر در استان خوزستان از اهميت بالايي برخوردار بوده و در حال حاضر برنامه توسعه نیشکر یکی از بزرگترین طرح‌های ملی كشور است.
نیشکر یکی از گیاهان تیره گندم است که کشت و کار آن سابقه طولانی دارد. سابقه کشت این گیاه حدود 600 سال قبل از میلاد در گینه، اندونزی و هند گزارش شده است. نیشکر از گیاهان مهم قندی است. به طوری که ساقه آن دارای 14 تا 17 درصد ساکارز است. از ساقه نیشکر در تهیه کاغذ و مقوای ساختمانی استفاده می‌شود. قند ملاس و تفاله آن به عنوان محصولات جانبی به ترتیب در تهیه الکل و تغذیه دام نیز استفاده می‌شود.

http://www.haftapehnews.ir/images/docs/000000/n00000092-r-s-001.jpg
 
شركت كشت و صنعت نيشكر هفت تپه
شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در 14 کیلومتری شهر شوش و 10 کیلومتری معبد چغازنبیل قرار دارد. اين شركت به منظور تسطيح اراضي و ايجاد و نگهداري راه های ارتباطي داخل حوزه عمل شركت، احياي اراضي و كشت و برداشت نيشكر، توسعه و ايجاد صنايع وابسته جهت تصفيه نيشكر و تبديل مواد زائد آن به فرآورده‌های قابل مصرف در سال 1338 كار خود را  آغاز کرد و اولین دوره بهره‌برداری در آذر ماه سال 1340 از سطحی معادل 2400 هکتار و تولید حدود 12600تن شكر شروع شد. یکی از پتانسیل‌های بالفعل اراضی هفت تپه توانایی دو کشت در یک سال زراعی است. به طوری که از 15/03/ تا 15/08/ کشت برنج و صیفی‌جات و از تاریخ 20/07/  تا 10/02/ گندم با کلزا و چغندرقند کشت و برداشت می‌شود.


 
محصولات
شکر سفید
شکر یکی از مهمترین مواد غذایی مورد نیاز است که در بدن ایجاد انرژی می‌کند. قیمت بسیار ارزان نیشکر در مقایسه با مقدار کالری که ایجاد می‌کند این محصول را به صورت منبعی اساسی در تامین انرژی تبدیل کرده است. مطابق آمار اعلامی، شرکت نیشکر هفت تپه طی یک سال گذشته و پس از واگذاری به بخش خصوصی سطح تولید شکر سفید را به 55 هزار تن افزایش داده است.

http://www.haftapehnews.ir/images/docs/000000/n00000092-r-s-000.jpg

 ملاس
ملاس عصاره‌ای غلیظ، تیره و چسبناک است که در روند تهیه شکر از نیشکر به دست می‌آید. واژه فرانسوی ملاس از واژه لاتین MEL به معنی عسل می‌آید. کیفیت ملاس به رسیده بودنِ نیشکر، مقدار شکر استخراجی، و روش استخراج بستگی دارد. در کارخانه‌‌های ایران از ملاس برای تهیه الکل، سرکه و علوفه استفاده می‌شود. رنگ ملاس از قهوه‌ای سوخته تا سیاه است. ملاس در اصل به منظور کاهش گرد و غبار، افزایش اشتها و یا ایجاد ترکیباتی چون اوره استفاده می‌شود. اما از آنجایی که جیره دام‌ها در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر که نیشکر در آنجا رشد می‌کند، دچار کمبود مواد غذایی و یا نشاسته است، ملاس به عنوان یک مکمل انرژی‌زای مناسب در ترکیب غذا به کار می‌رود و موجب افزایش وزن دام می‌گردد.
کاربردهای ملاس نیشکر:
 • تولید اتانول
  تولید خمیر مایه
  تولید سرکه
  استفاده به عنوان خوراک دام یا همراه با خوراک دام
 
باگاس نیشکر
باگاس تفاله‌ای است که پس از استخراج شکر از نیشکر، حاصل می‌شود و حدودا 30 تا 35 درصد وزن نیشکر را تشکیل می‌دهد. این محصول، باقیمانده فیبر به جا مانده، پس از عصاره‌گیری از نیشکر است که به صورت قطعات ریزی همچون تراشه چوب و به رنگ زرد کاهی است. میزان عناصر تشکیل‌دهنده آن با توجه به گونه‌های مختلف نیشکر، نحوه برداشت آن و میزان بازیابی و راندمان عصاره‌گیری در آسیاب‌ها کمی متفاوت است .کاربردهای باگاس نیشکر:
 • تولید نئوپان
  تولید MDF
  تولید خوراک دام
  مصرف علوفه دام
  تولید ورمی کامپوست
  بستر قارچ
  تولید اتانول
  تولید کاغذ
  تولید مقوا
گل صافی:
گل صافی (فیلتر کیک) عمدتاً از پس‌آب حاصل از فرآوری نیشکر به دست می‌آید. برای زدودن گل و لای از این ماده، آن را در آب، تصفیه می‌کنند، سپس از فیلترهای پرس و خلاء عبور می‌دهند و در نهایت حدود 3.5 درصد از وزن نیشکر، گل صافی به دست می‌آید. گل صافی به عنوان اصلاح کننده خاک، غذای حیوانات و منبع موم استفاده می‌شود. می‌توان گل صافی را خشک کرد، یا با آب، مخلوط و مستقیماً تخلیه کرد، یا پس از ته نشینی، مایعِ فوقانیِ آن را تخلیه نمود  یا در همان جا نگه داشت.
خوراک کامل دام
این خوراک، ملاس و پیت یا باگاس است که با اضافه کردن موادی چون جو، سبوس گندم،کنجاله پنبه، دانه و مکمل‌های معدنی و ویتامین به آن، تبدیل به خوراکیِ مغذی و سرشار از مواد آلی و معدنی می‌شود.
  همچنین می‌توان براساس فرمول‌های توصیه شده توسط کارشناسان امور دام و متناسب با نیاز انواع دام، محصولی مطلوب و با کیفیت تولید کرد.
الکل
اتانول یا الکل با فرمول C2H5OH ترکیب شیمیائی است که به شدت اشتعال زاست. این ماده که در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارد، در هفت تپه به مرحله تولید رسیده است. محصولاتی مانند عطر و ادکلن، وانیل و سوخت در برخی ماشین‌های جدید، نمونه‌ای از کاربری های الکل است. کارخانه تولید الکل شرکت نیشکر هفت تپه در حال باز طراحی برای تولید انبوه در سطح 10 هزار لیتر در روز است.
گندم
گندم از مهم‌ترین غلات است. این گیاه در گونه‌های وحشی و اهلی تقسیم‌بندی می‌شود. هر ساله بخش عمده‌ای از زمین‌های شرکت نیشکر هفت تپه تحت کشت این ماده استراتژیک قرار می‌گیرد.ذرت
ذرت یا جواری یکی از غلات مهمی است که پس از گندم، بیشترین اراضی کشاورزی جهان را به خود اختصاص داده است. ذرت سرشار از کالری و مواد مغذی مورد نیاز برای بدن بوده و نیز منبع خوبی از فیبر و ویتامین B1 است که در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها استفاده می‌شود.
کلزا
این دانه روغنی بسیار مهم  امسال در مساحتی بالغ بر 300 هکتار در اراضی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه کاشته شد. مطابق آمار اعلام شده ۱۸۰۰ کیلوگرم در هکتار به صورت میانگین از زمین‌های تحت کشت برداشت شده است.
 چغندر قند
این محصول مهم امسال و برای اولین بار بعد از واگذاری شرکت نیشکر به بخش خصوصی در اراضی بالغ بر 130 هکتار کاشته شد. پیش بینی می‌شود در هر هکتار حدود ۵۰ الی ۶۰ تن چغندر قند برداشت شود.
تاکستان امید
امسال فاز اول تاکستان امید در مساحت 40 هکتار افتتاح شد. این تاکستان در مساحت 1000 هکتار ایجاد شده و جدید‌ترین شیوه‌های تولید انگور در این تاکستان به کار گرفته شده است.  همچنین در کنار این تاکستان برای اولین بار باغ شاتوت در مساحت 8 هکتار احداث شد.مسئولیت اجتماعی شرکت نیشکر هفت تپه
فعالیت‌های شرکت نیشکر هفت تپه به اقدامات کشاورزی محدود نمی شود. در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرک نیشکر هفت تپه، پس از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، باشگاه فرهنگی ورزشی نیشکر هفت تپه که از باشگاه‌های مطرح استان خوزستان است، جان تازه‌ای گرفت. باشگاه فرهنگی ورزشی نیشکر هفت تپه دارای استادیوم فوتبال مجهز است که جزو بهترین استادیوم‌های استان خوزستان بوده و تمامی رده‌های سنی فوتبال در آن تمرین می‌کنند. این زمین فوتبال بارها میزبان اردوهای مختلف تیم‌های مطرح استان و لیگ برتر بوده است.

http://www.haftapehnews.ir/images/docs/000001/n00001866-b.jpg

استخر کوی ایلام که از بهترین استخرهای سرپوشیده استان خوزستان است نیز روزانه در بخش آقایان و بانوان منطقه و شهرهای مجاور خدمات ارائه می‌کند. این استخر دارای تیم‌های شنا و واترپلو است که شناگران آن درسال95 قهرمانی مسابقات کشوری را به دست آوردند.

http://www.haftapehnews.ir/images/docs/000000/n00000025-b.jpg

سالن بدن‌سازی مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها، سالن تکواندو مجهز به 2 عدد تاتامی و سالن کشتی از دیگر امکانات این باشگاه فرهنگی ورزشی است. لازم به ذکر است که پس از واگذاری شرکت به بخش خصوصی تیم کشتی هفت تپه چندین بار قهرمانی درمسابقات استان خوزستان را کسب کرد و کشتی‌گیران آن در تهران به قهرمانی مسابقات کشور دست پیدا کردند.